Nie ulega wątpliwości, że zmiany skórne stanowią problem estetyczny. Niejednokrotnie mogą również powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, np. w sytuacji, kiedy zmiana skórna znacznie wystaje ponad powierzchnię skóry lub gdy jest umiejscowiona w obszarze narażonym na ciągłe drażnienie przez odzież, biżuterię, czy w trakcie czesania włosów (w przypadku, gdy zmiana zlokalizowana jest na skórze głowy).
Przede wszystkim jednak należy mieć świadomość, że zmiany skórne narażone na stałe drażnienie lub eksponowane na słońce mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, ponieważ istnieje ryzyko przekształcenia danej zmiany skórnej w nowotwór.
CZYM SĄ ZMIANY SKÓRNE?
Zmiany skórne to wszelkie (nowotworowe i nienowotworowe) wykwity, które są widoczne na skórze twarzy i ciała. Mogą przybierać postać grudek, torbieli, przebarwień, krostek, pęcherzy, owrzodzeń. Do najczęściej występujących zmian skórnych zalicza się brodawki, włókniaki, tłuszczaki, znamiona barwnikowe, ziarniniaki naczyniowe, czyraki, odciski, rak skóry, fałdy okołoodbytnicze.
KIEDY ZMIANA SKÓRNA POWINNA BYĆ PODDANA UWAŻNEJ OBSERWACJI I KONSULTACJI Z LEKARZEM?
Zmiana skórna może okazać się niebezpieczna dla zdrowia i powinna być poddana kontroli/usunięciu szczególnie w przypadku, kiedy ma poniższe cechy:
- nieregularny kształt i zabarwienie
- zmiana wyglądu
- rozrastanie
- obrzęk wokół zmiany
- zlokalizowanie zmiany w miejscu, które jest często drażnione przez element odzieży lub jest eksponowane na słońce.
W JAKI SPOSÓB MOŻNA USUNĄĆ ZMIANY SKÓRNE?
Istnieją różne zabiegowe metody usunięcia zmiany skórnej, jedną z nich jest metoda chirurgiczna, która zalecana jest szczególnie w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie zmiany nowotworowej. Jedynie przy takiej metodzie możliwe jest bowiem pobranie usuniętych tkanek i wykonanie badania histopatologicznego, które pozwala ocenić, czy dana zmiana ma złośliwy charakter oraz to, czy podczas zabiegu usunięto wystarczający margines zdrowych tkanek.
Inne metody usunięcia zmian skórnych (np. laserowa) są również stosowane, jednak doprowadzają do uszkodzenia materiału, co uniemożliwia ocenę histopatologiczną wycinka. W trakcie badania lekarz ocenia zmianę skórną i wskazuje metodę leczenia najkorzystniejszą dla Pacjenta. Więcej na temat pozostałych metod usuwania zmian skórnych przeczytają Państwo w osobnym artykule.
NA CZYM POLEGA CHIRURGICZNE USUNIĘCIE ZMIANY SKÓRNEJ?
Każdy zabieg chirurgicznego usunięcia zmiany skórnej poprzedzony jest konsultacją u lekarza-chirurga, który dokona oceny zmiany i ustali plan leczenia. Zabieg rozpoczyna się podaniem znieczulenia miejscowego, następnie skóra wokół zmiany jest nacinana skalpelem, zmiana jest usuwana, na koniec zabiegu zakładane są szwy i opatrunek. Wycinek przesłany jest do badania histopatologicznego, którego wynik wykaże, czy zmiana ma charakter złośliwy. Czas trwania zabiegu zależy od rozmiaru i charakteru zmiany skórnej oraz od
liczby usuwanych zmian w trakcie jednego zabiegu. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się jedynie podczas podawania znieczulenia miejscowego. Po wykonanym zabiegu Pacjent otrzymuje zalecenia i zgłasza się na wizytę kontrolną ze zdjęciem szwów – zazwyczaj po 7 dniach. Przeciwwskazaniem do chirurgicznego usunięcia zmian skórnych może być niska krzepliwość krwi oraz skłonność do powstawania bliznowców.
DLACZEGO NIE WARTO ZWLEKAĆ Z USUNIĘCIEM ZMIANY SKÓRNEJ?
Z uwagi na ryzyko rozwoju raka nie warto zwlekać z usunięciem zmian skórnych. Zabiegi chirurgicznego usuwania zmian skórnych przeprowadzane są przez specjalistę chirurga lek. Jacka Krajewskiego, mającego wieloletnie doświadczenie kliniczne zdobyte m.in. w trakcie pełnienia funkcji ordynatora oddziałów chirurgii ogólnej i onkologicznej w szpitalach w Helu i Olsztynie.
JAKI JEST KOSZT USUNIĘCIA ZMIANY SKÓRNEJ?
Prosimy o zapoznanie się z aktualnym cennikiem usług chirurgicznych.
ZAPISY I INFORMACJE: