Bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów, to przypadłość, na którą cierpi aż 21% populacji. Najczęściej dochodzi do niego w konsekwencji występowania innych zaburzeń, takich jak chrapanie, silny stres, bezdech lub jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych. Bruksizm przez wiele lat może pozostać niezdiagnozowany, ponieważ występuje głównie w nocy. Osoba cierpiąca na bruksizm mimowolnie zaciska zęby wielokrotnie mocniej, niż np. podczas czynności przeżuwania. W konsekwencji pacjent odczuwa liczne dolegliwości:
➡️ zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych objawiające się bolesnością szczęki i żuchwy oraz trudnościami podczas przeżuwania pokarmu, przeskakiwaniem w stawach skroniowo-żuchwowych przy szerokim otwieraniu ust, ograniczoną ruchomością żuchwy i charakterystycznym „trzaskaniem”;
➡️ przewlekłe bóle głowy, odcinka szyjnego kręgosłupa;
➡️ nadwrażliwość, ścieranie i uszkodzenie zębów, krwawienie dziąseł, zanik przyzębia;
➡️ ból oczodołów, nieostre widzenie, suchość oka;
➡️ szum w uszach i bóle ucha;
➡️ zaburzenia równowagi.
Bagatelizowanie dolegliwości związanych z bruksizmem może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne, warto więc jak najszybciej udać się do specjalisty, aby ograniczyć powikłania. Kluczowe jest odnalezienie przyczyny dysfunkcji i zastosowanie odpowiedniej terapii.
Zapraszamy do rezerwacji wizyty u fizjoterapeutki ProfessMed, lic. Urszuli Dębek, specjalizującej się m.in. w terapii stawu skroniowo-żuchwowego. Urszula Dębek jest certyfikowanym terapeutą czaszkowo-krzyżowym (CranioSacral Therapy), terapeutą Integracji Strukturalnej Anatomy Trains oraz wielu innych metod w dziedzinie terapii manualnej. Zapraszamy do rezerwacji wizyty:
- 58 380 24 25
- https://professmed.mojawizyta.eu/